ncr.cap.gov
Main Content

Outstanding North Central Region - Minnesota Wing Joint Conference!

May 2, 2022

A very successful NCR/MN Wing Joint Conference was held April 22-24, 2022, at Cragun’s Resort in Brainerd, MN.  More than 300 members from across all seven wings of North Central Region participated and enjoyed a morning session with reports from CAP National Headquarters, the region commander, and other VIPs, followed by a number of breakout sessions, and culminating with an evening banquet and award ceremony.

General Photos: https://www.facebook.com/ncrcap/posts/1540036269731294

General Session and Awards Photos: https://www.facebook.com/ncrcap/posts/1541927409542180

Breakout Sessions Photos: https://www.facebook.com/ncrcap/posts/1541927746208813

Congressional Gold Medal Award Photos: https://www.facebook.com/ncrcap/posts/1541927986208789

Banquet, Awards, and Ball Photos: https://www.facebook.com/ncrcap/posts/1541928226208765

====================

Please join North Central Region in congratulating the following members recognized with region awards during the recent NCR/MN Wing Joint Conference:

Professional Development Officer of the Year: 1st Lt Jennifer L. Kluzak, Stanton Composite Squadron, MNWG.

Property Manager of the Year: 2d Lt Carolin Radford, Flint Hills Composite Squadron, KSWG.

Col Robert (Bud) Payton Public Affairs Officer of the Year: 2d Lt Destiny F. Jorenby, Big Sioux Composite Squadron, SDWG.

Communications Officer of the Year: Lt Col Jon C. Morris, North Central Region Headquarters, NCR.

George Texido Legislative Officer of the Year: Maj Dorothy Berry, Missouri Wing Legislative Squadron, MOWG.

Paul W. Turner Safety Officer of the Year: Lt Col Mary A. DiMarsico, Lake Ozark Regional Composite Squadron, MOWG.

Inspector General of the Year: Col Linette M. Lahan, North Central Region Headquarters, NCR.

Lt Col T. Keith Riddle Aircrew Member of the Year Award: Lt Col Jo E. Peters, Mankato Composite Squadron, MNWG.

Colonel Edwin W. Lewis, Jr. Incident Staff Member of the Year: Col Timothy A. Hansen, Flint Hills Composite Squadron, KSWG.

Colonel David Kantor Operations Staff Officer of the Year: CMSgt Mark W. Lahan, North Central Region Headquarters, NCR.

Major General Jeanne M. Holm Aerospace Education Officer of the Year: 2d Lt Kevin L. Haselton, Flint Hills Composite Squadron, KSWG.

John V. “Jack” Sorenson Cadet Programs Officer of the Year: Capt Carolyn L. Johnson, Sedalia Cadet Flight, MOWG.

Frank G. Brewer, Sr. CAP Memorial Aerospace Award, Cadet Category: C/Lt Col Taran D. Fletcher, Table Rock Lake Composite Squadron, MOWG.

Frank G. Brewer, Sr. CAP Memorial Aerospace Award, Senior Member Category: Maj Simon N. Fenton, Ft. Snelling Cadet Squadron, MNWG.

Frank G. Brewer, Sr. CAP Memorial Aerospace Award, Lifetime Achievement: Col Gene D Hartman, Table Rock Lake Composite Squadron, MOWG.

Character Development Officer of the Year: Maj Jeffrey N. Leif, St. Paul Composite Squadron, MNWG.

Squadron Chaplain of the Year: Chaplain (Capt) Mark A. Bradshaw, Barry-Lawrence Composite Squadron, MOWG.

Air Force Sergeants Association Cadet NCO of the Year: C/CMSgt Julia Joy Gregory, Viking Composite Squadron, MNWG.

Cadet of the Year: C/Col Justin B Holt, Harry S. Truman Composite Squadron, MOWG.

Senior Member of the Year: Lt Col Jay A. Sliwinski, Minnesota Wing Headquarters, MNWG.

Squadron of Distinction: North Hennepin Composite Squadron, MNWG.

=========================

Lifesaving Award
C/Lt Col Emma E. Scholes, North Hennepin Composite Squadron, MNWG.

Exceptional Service Award
Chaplain (Lt Col) Jill J. Holm , Minnesota Wing Headquarters, MNWG.
Lt Col Mark W. Lahan, North Central Region Headquarters, NCR.
Lt Col Paul D. Prior, Minnesota Wing Headquarters, MNWG.
Capt Darrel Mullins, Iowa Wing Headquarters, IAWG.

Meritorious Service Award
Lt Col Eric F. Davis, Emerald City Composite Squadron, KSWG.
Lt Col Todd D. Epp, South Dakota Wing Headquarters, SDWG.
Lt Col Alan S. Frazier, Grand Forks Composite Squadron, NDWG.
Lt Col Craig D. Goodrich, South Dakota Wing Headquarters, SDWG.
Lt Col Troy C Krabbenhoft, North Dakota Wing Headquarters, NDWG.
Lt Col Jeremy D. Langrock, NCR Headquarters, NCR. (Two Awards)
Lt Col Mark W. Lahan, North Central Region Headquarters, NCR.
Chaplain (Lt Col) Donald S. Mikitta, North Central Region Headquarters, NCR.
Maj Jason W. Ferguson, Omaha Composite Squadron, NEWG.
Capt Bradley S. Hawthorne, Emerald City Composite Squadron, KSWG.
1st Lt Jennifer L. Kluzak, Stanton Composite Squadron, MNWG.
1st Lt Dawna J. Penrose-Engelhardt, Black Hawk County Composite Squadron, IAWG.

Region Commander's Commendation
Lt Col Douglas D. Dutton, Smoky Hill Composite Squadron, KSWG.
Lt Col Craig D. Goodrich, South Dakota Wing Headquarters, SDWG.
Maj David N. St. John, Emerald City Composite Squadron, KSWG.
1st Lt Adam M. Denton, Emerald City Composite Squadron, KSWG.
C/TSgt Massan E. Slimani, Ft. Snelling Cadet Squadron, MNWG.

Gill Robb Wilson Award
Col Thomas D. Weston, North Central Region Headquarters, NCR.
Lt Col David H. Sewell, North Central Region Headquarters, NCR.

50 Year Member Award
Lt Col Jon C. Morris, North Central Region Headquarters, NCR.
Maj Kathleen A. Morris, North Central Region Headquarters, NCR.

President's Volunteer Service Award
Col William E. Kay, North Central Region Headquarters, NCR.
Col Thomas D. Weston, North Central Region Headquarters, NCR.
Col Erica R. Williams, North Central Region Headquarters, NCR.
Lt Col Anna-Marie Bistodeau, North Central Region Headquarters, NCR.
Capt Boaz J. Fink, North Central Region Headquarters, NCR.
CMSgt Michael A. Mudry, Missouri Wing Headquarters, MOWG.

« Back

© 2022 Civil Air Patrol. All rights reserved.